Idzie wiosna, chodź nad Dłubnię!

Pierwszy dzień wiosny w tym roku przypomina zimę, ale to i tak świetna okazja, aby… zajrzeć nad Dłubnię. Dlaczego „nowohucka” rzeka jest tak wyjątkowa?

Kiedy śnieg już stopnieje okolice Dłubni dosłownie zaatakują nas zielenią! To miejsce, w którym nie ma miejsca na szarość, ale też obszar, który potrzebuje naszej pomocy! Co każdy Nowohucianin powinien o nim wiedzieć?

1. Nasza rzeka liczy sobie aż 51 kilometrów! Jej źródło znajduje się w miejscowości Jangrot na wschód od Olkusza. W Krakowie Dłubnia uchodzi do Wisły – pamiętajmy, że to jej lewy dopływ.

2. Część obecnych Wzgórz Krzesławickich – obszar ulic Petofiego, Zakładowej, Zesławickiej oraz północna strona ul. Łowińskiego – stanowiło kiedyś wieś Dłubnia, która nazwę wzięła właśnie od nazwy rzeki, w dolinie której się mieściła. W 1914 r., w ramach przygotowań do oblężenia Twierdzy Kraków, większość zabudowań wsi rozebrano, a ludność przesiedlono do Krakowa.

3. Od 2016 r. można wziąć udział w nowohuckim spływie kajakowym właśnie tą rzeką! Wszystko dzięki Marcinowi Pawlikowi z fundacji EcoTravel, który szukając nowego pomysłu na przedstawienie Huty turystom spróbował najpierw sam spłynąć Dłubnią, a pierwszą zorganizowaną grupę zabrał na rzekę niecały rok później!

4. Obecnie trwają prace nad stworzeniem w Krakowie Parku Rzecznego Dłubnia. Byłby to już drugi park w otoczeniu rzeki – pierwszy, Dłubniański Park Krajobrazowy, o powierzchni ponad 10 tysięcy hektarów znajduje się na granicy Wyżyny Krakowskiej i Miechowskiej.

Na koniec mamy do Was apel – pomóżcie nam sprawić, żeby otoczenie Dłubni mogło na wiosnę odżyć!

Już w najbliższą sobotę 24 marca fundacja EcoTravel i ArcelorMittal organizuje akcję sprzątania nowohuckiego odcinka rzeki (okolice Zalewu Nowohuckiego). Wystarczą tylko dobre chęci – zapewnione będą rękawiczki i worki oraz ciepły poczęstunek dla wszystkich uczestników dwugodzinnej akcji!

Zapraszamy całe rodziny – w obszarze objętym akcją znajdują się tereny bezpieczne dla dzieci oraz miejsca bardziej „urozmaicone”. Zbiórka o 11.00 przed Domem Wędkarza (ul. Bulwarowa), zakończenie w tym samym miejscu o 13.00. Więcej szczegółów znajdziecie na stronie wydarzenia na Facebooku. Do zobaczenia!

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s