Pomóż wydać niezwykły nowohucki kalendarz!

Kalendarz Nowa HutaNie widzieliście jeszcze naszej dzielnicy w tak „nieoczywistym” wydaniu.

12 niezwykłych czarno-białych fotografii na każdy miesiąc nowego roku. Ma to być oryginalna wizytówka Nowej Huty, która pokaże ją z innej, ciekawszej strony.  Za powstanie kalendarza odpowiedzialni są inicjatywa Nowa Huta Teraźniejszości i Klub Kombinator, które zaprosiły do współpracy fotografa Krzyśka Piłę.

Kalendarz Nowa Huta 2017

Nowa Huta to wyjątkowa część Krakowa z architekturą i atmosferą, którą ciężko odnaleźć gdzie indziej. Przez wielu wciąż niedoceniana i pomijana. W końcu przyszedł czas, by ją zaprezentować z najlepszej, najciekawszej, a czasem zaskakującej strony. Nowa Huta zachwyca 365 dni w roku i dlatego kalendarz to doskonały sposób na pokazanie unikatowej architektury, ale też innych – często nieznanych – zakątków tej dzielnicy

Brzmi intrygująco? Owszem, ale żeby kalendarz został wydany potrzebna jest Wasza pomoc. Aby mogła ukazać się limitowana edycja 150 kalendarzy potrzebne jest 7 tysięcy złotych. 17 listopada ruszyła zbiórka w serwisie Polak Potrafi, w której można dołożyć się do tego ciekawego projektu i zarezerwować własną kopię tego niezwykłego wydawnictwa.

Udało nam się porozmawiać z fotografem Krzyśkiem Piłą, autorem zdjęć, które znajdą się w kalendarzu.

Hip Huta: Prowadzisz bloga fotograficznego NH 50mm. Skąd wziął się pomysł, aby wydać kalendarz?

Krzysztof Piła: To była inicjatywa ze strony Nowej Huty Teraźniejszości. Osobiście nie miałem takich planów,a na pewno nie teraz… Propozycja mnie zaskoczyła, ale oczywiście pozytywnie. Tym bardziej, że można zrobić tym coś fajnego dla dzielnicy.

Urodziłeś się w tej dzielnicy, czy też jesteś „napływowym” Nowohucianinem?

Napływowym, napływowym. Najpierw pojawiłem się w Krakowie ze względu na studia. Hutę na dobre odkryłem dopiero po ich zakończeniu.

Co ci się w niej najbardziej spodobało?
Na pewno codzienność. No i ludzie oczywiście… Gdy tu wcześniej przyjeżdżałem mieszkając w Krakowie, to nie urzekła mnie. Ale potem, po przeprowadzce, się zaczęło, ruszyło jak z kopyta. No i mnie chwyciło. (śmiech)
Kalendarz Nowa Huta 2019
Nową Hutę utrwalasz na bardzo „nieoczywistych” zdjęciach. Mógłbyś zdradzić co to za technika i z jakiego sprzętu korzystasz?
Kluczowy oczywiście – zgodnie z nazwą mojego projektu – jest obiektyw z ogniskową 50mm. Do tego korzystam też ze zwykłej lustrzanki – raczej nie skupiam się na sprzęcie. Czarno-biała fotografia to ukłon w stronę kultowych już fotografii Nowej Huty z czasów jej budowy i początków funkcjonowania. Chciałem nawiązać do prac Mariusza Hermanowicza i Roberta Kosieradzkiego.
Jakie są twoje ulubione miejsca w NH? Czy to właśnie ich zdjęcia trafiły do kalendarza?
Na pewno „Stara Nowa Huta”. Zalew Nowohucki i Łąki o poranku, szczególnie w czasie mgły. Ale właściwie to cała tkanka miejska starej części dzielnicy jest cudowna.
Kalendarz Nowa Huta 2017
fot. NH 50 mm
Fotografujesz też ludzi?
Raczej traktuję przestrzeń jako miejsce, które daje dobre tło do codzienności. To właśnie ją staram się wyeksponować. Choć trzeba pamiętać, że to ludzie tworzą Hutę.
W kalendarzu celowo nie ma podpisanych zdjęć? Widzimy natomiast, że są współrzędne GPS…
Tak! Taki w ogóle jest pomysł od początku istnienia bloga NH50mm. Dzięki temu od razu nie zdradzam miejsca wykonania zdjęcia. Ludzie mogą się pobawić szukając tych miejsc. Współrzędne mają być dla nich drobną pomocą…
Dziękujemy za rozmowę i trzymamy kciuki za powodzenie zbiórki!
Kalendarz Nowa Huta 2017
fot. NH 50 mm

Aby zarezerwować swój egzemplarz należy wesprzeć akcję w serwisie Polak Potrafi. Tam też znajdziecie wszystkie najważniejsze informacje.

Pamiętajcie, że trzeba się spieszyć – zbiórka trwa tylko do 6 grudnia! Pakiet nagród z kalendarzem kosztuje 39 złotych. Za 50 złotych otrzymacie zarówno kalendarz, jak i zestaw 12 nowohuckich pocztówek. Podobają wam się prace Krzyśka, ale nie chcecie wydawać aż tyle pieniędzy? Za pomoc w wysokości 8 złotych dostaniecie pocztówkę i… kawę w Kombinatorze.

To jak, pomożecie? 🙂

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s